Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Zodpovednosť voči sebe a ostatným – očkovanie

VakcínaCOVID 19 – ochorenie, o ktorom sa dozvedáme každý deň niečo nové. Ochorenie, s ktorým sme v kontakte od marca minulého roka. Máme pred ním rešpekt a strach, pretože naň ochorelo veľké množstvo ľudí a veľké množstvo ľudí naň aj zomrelo. V rodinách mnohých z nás boli chorí starí rodičia, rodičia, súrodenci, častokrát sa nevyhli ani hospitalizácii. V nemocniciach sa o nich neúnavne starali a stále starajú zdravotníci – lekári, sestry, zdravotnícki asistenti, sanitári a iní zamestnanci. Veľakrát pracujú na pokraji vyčerpania a apelujú na verejnosť, aby sa chránila a dala sa zaočkovať.

Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sú toho denne svedkami, keď sa na oddeleniach stretávajú s COVID pozitívnymi pacientmi. Väčšina z nich sa dala zaočkovať, po vzore zdravotníkov, jednak aby sa chránili pred nakazením a v prípade nakazenia, aby mali ľahký priebeh choroby. Zo dňa na deň sa zvyšuje počet pacientov s ochorením a žiaľ jednotlivé oddelenia sa musia reprofilizovať na tzv. „covidové“. Všetci chceme, aby táto pandémia skončila, aby sme mohli bez strachu chodiť do nemocnice na prax.

Sú medzi nami takí, ktorí sa chcú dať zaočkovať aj takí, ktorí tak z nejakého dôvodu nechcú učiniť. Nikoho nemôžeme za to odsudzovať, ani ho diskriminovať, alebo sa s ním nebaviť. Žijeme vo svete, v ktorom je dobro aj zlo prepletené a často nevieme nájsť morálne riešenie tejto situácie.

Očkovanie je cesta ako koronavírus zdolať. Urobme spoločne bodku za ním a dajme sa zaočkovať.

PhDr. Mária Sebestyénová